تبلیغات
برنده - تنبلی و ضعیف شدن اعصاب مثانه و در نهایت بی اختیاری ادرار

مثانه پس از پر شدن مرتب به مغز پیام می فرستد و اگر فردی در ساعات طولانی ادرار خود را نگه دارد و به این پیام ها پاسخ ندهد، مثانه به تدریج بزرگ و شل می شود و حس تخلیه ادرار از بین می رود. 

رییس انجمن نورویورولوژی ایران گفت: عادات بد ادراری و نگه داشتن ادرار بیش از دو تا سه ساعت علاوه بر ایجاد بی اختیاری، سبب عفونت های مکرر ادراری می شود.

مهراد اظهار کرد: مردانی که دارای علائمی مانند تکرر ادرار در شب یا روز، شروع ادرار با تاخیر، متناوب نبودن دفع ادرار، حس فوریت ادرار و دفع شدن آخر ادرار به صورت قطره قطره هستند یا افرادی که ساعت های طولانی ادرار خود را نگه می دارند، اینها نشانه هایی از بیماری های زمینه ای مانند بزرگی پروستات و مثانه نوروژنیک است که می تواند در آینده به بی اختیاری اداری تبدیل شود. 

وی تاکید کرد: این افراد در صورت داشتن هر کدام از این علائم باید به متخصصان اورولوژی مراجعه و از بروز بی اختیاری ادرار که می تواند زندگی و موقعیت اجتماعی و شغلی آنها را مختل کند، پیشگیری کنند.

رییس انجمن نورویولوژی ایران بی اختیاری ادرار را به دو دسته بی اختیاری ادراری استرسی و بی اختیاری ادراری فوریتی تقسیم کرد و افزود: در بی اختیاری استرسی با سرفه، عطسه، خندیدن، بلند شدن از روی صندلی، طناب زدن در هنگام ورزش یا پریدن از روی جوی، ریزش ادرار صورت می گیرد که به دلیل ضعف عضلات کف لگن به دلیل زایمان دوقلویی، تعدد بارداری یا فشار سر جنین به کف لگن رخ می دهد. 

مهراد ادامه داد: بی اختیاری ادرار فوریتی نیز به گونه ای است که قبل از رسیدن به دستشویی ریزش ادرار صورت می گیرد که با دارو یا تزریق بوتاکس در مجاری اداری درمان می شود. 

وی تاکید کرد: بی اختیاری ادرار فوریتی، استرسی و بعد از جراحی پروستات، همگی درمان قطعی دارند و این درمان ها به نسبت شدت بیماری و شرایط بیمار از دارودرمانی تا جراحی را شامل می شود. 

مهراد در خصوص مثانه نورورژنیک هم گفت: دو نوع مثانه نوروژنیک وجود دارد که برخی از افراد مبتلا به آن دچار بی اختیاری ادراری شده و برخی دیگر قادر به تخلیه ادرار خود نیستند. 

وی افزود: مثانه نوروژنیک معمولا در اثر بیماری هایی مانند دیابت، ام اس، پارکینسون، پروستات خوش خیم و بدخیم، تروماهای نخاعی، دیسک‌های کمری و بیماری های مادرزادی و اقدامات درمانی که برای آنها صورت می گیرد مانند انواع جراحی ها که ممکن است به قطع عصب نخاعی مثانه منجر شود، بروز می کند. 

نماینده انجمن نورویورولوژی بین المللی ایران در خصوص روش نوین درمان مثانه نوروژنیک توضیح داد: تحریک الکتریکی عصب ساکرال نخاعی روشی نوین برای درمان مثانه نوروژنیک است؛ افراد مبتلا به مثانه نوروژنیک توانایی نگه داشتن یا دفع ادرار را ندارند و استفاده از این روش می تواند تا حد زیادی به این افراد در رفع این مشکل کمک کند. 

وی افزود: در این روش درمانی در نخاع افرادی که مثانه نوروژنیک دارند، یک الکترود و در عضله باسن آنها باطری آن نصب می شود؛ طول عمر این دستگاه حداقل 10 سال است و با یک ریموت توسط بیمار کنترل می شود. 

وی با بیان اینکه نام این دستگاه 'ساکرال نورو مدولاسیون' (sacral nerve stimulator modulation) است، اظهار کرد: ریموت این دستگاه هر دو ساعت یک بار به الکترود داخل نخاع دستور می دهد تا تخلیه مثانه انجام شود. 

مهراد هزینه انجام این جراحی را 63 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: این جراحی تحت پوشش بیمه است و هزینه های آن توسط بیمه پرداخت می شود. 

به گزارش ایرنا، مهراد با بیان اینکه تنها حدود سه نفر از متخصصان اورولوژی اکنون این جراحی را در کشور انجام می دهند، افزود: برای گسترش آگاهی متخصصان در خصوص این روش درمانی و آموزش به آنان، انجمن نورویورولوژی ایران هر سه ماه یک بار کنفرانس آموزشی برای متخصصان برگزار می کند و در هر دوره حدود 50 تا 100 نفر از متخصصان اورولوژِی شرکت می کنند.


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
آخرین پست ها

دعای ازدواج با طرطبه و مقلاص..........جمعه 8 تیر 1397

تغذیه مناسب در کاهش ریسک سندروم متابولیک در کودکان با مصرف شیر..........دوشنبه 14 خرداد 1397

الگوریتم دسته بندی محلی و منطقه ای گوگل..........جمعه 28 اردیبهشت 1397

کتاب در نمایشگاه صدور ۸۰ رأی در محکومیت ناشران متخلف تا پایان روز پنجم نمایشگاه..........دوشنبه 17 اردیبهشت 1397

دانش فناوری جدید دوروف دلیل قطعی تلگرام را اعلام کرد/ داغ شدن بیش از حد سرورها..........یکشنبه 9 اردیبهشت 1397

اکران فیلم در درباره حضور ۲ سینماگر ایرانی در جشنواره کن موضعی نداریم..........یکشنبه 2 اردیبهشت 1397

کتاب خوانی خرید بیش از ۱۹ میلیارد ریال کتاب به تصویب رسید..........چهارشنبه 29 فروردین 1397

ساخت تکنولوژی خودروهای آینده با هوا حرکت می کنند/ معرفی تازه ترین سوخت های پاک..........جمعه 24 فروردین 1397

هزینه تعرفه درمان دولت هر چه زودتر تکلیف تعرفه های پزشکی سال ۹۷ را روشن کند..........پنجشنبه 16 فروردین 1397

جشنواره اکران فیلم پایگاه‌های نوروزی ثبت‌نامِ باشگاه جشنواره جهانی فیلم فجر مستقر شد..........دوشنبه 13 فروردین 1397

اقتصاد بازار - راه اندازی مجدد خط دوم انتقال برق از ترکمنستان به ایران..........پنجشنبه 9 فروردین 1397

نمایشگاه کتاب «رویاهای قطار» در بازار کتاب..........یکشنبه 5 فروردین 1397

نتیجه فوتبال خبر تساوی آلمان و اسپانیا در نبردی برابر..........شنبه 4 فروردین 1397

اخبار گردشگری راهنمای خرید ارزانترین بلیط هواپیما و هتل..........سه شنبه 29 اسفند 1396

جدیدترین خبر فوتبالی وضعیت مبهم «نویر»/ هنوز آماده بازگشت نیست..........شنبه 26 اسفند 1396

همه پستها