تبلیغات
برنده - بهداشتی نامه اعتراضی 1700 نفر از متخصصین دندانپزشکی کشور به رئیس جمهور

نامه اعتراضی 1700 نفر از متخصصین دندانپزشکی کشور به رئیس جمهور

 • نامه اعتراضی 1700 نفر از متخصصین دندانپزشکی کشور به رئیس جمهور

  کد خبر: 30008

  تاریخ انتشار: شنبه 04 شهریور 1396 - 13:01

  بیش از 1700 نفر از متخصصین و اعضای هیات علمی دانشکده‌های دندانپزشکی سراسر کشور طی ارسال نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار رفع مشکلاتشان در قبال سیاست‌های وزارت بهداشت شدند.

  به گزارش بهداشت نیوز، بیش از 1700 نفر از متخصصین و اعضای هیات علمی دانشکده‌های دندانپزشکی سراسر کشور طی ارسال نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار رفع مشکلاتشان در قبال سیاست‌های وزارت بهداشت شدند. توقف طرح تبدیل کاردان بهداشت دهان تحت هر عنوان به بهداشتکار دهان ودندان از جمله درخواست‌های جامعه دندانپزشکی کشور است. آنطور که معترضین به اقدامات وزارت بهداشت می‌گویند: « متاسفانه در دولت یازدهم، دستورات غیرکارشناسی جهت تبدیل وضعیت افراد تحصیل کرده در رشته کاردان بهداشت (به عنوان نیروی بهداشتی) به بهداشتکار دهان و دندان (به عنوان نیروی درمانی) صادر شده که مورد اعتراض انجمن‌های 15 گانه علمی-صنفی قرار گرفت و در نامه‌ای این اعتراض به مقام محترم وزارت بهداشت انتقال یافت که مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

  با توجه به مخاطرات این تبدیل وضعیت و ارائه خدمات دندانپزشکی بی کیفیت توسط کاردان بهداشت دهان در مناطق محروم و همچنین امکان تبدیل وضعیت مجدد این افراد از بهداشتکار دهان و دندان به دندانپزشک و به نوعی دور زدن کنکور و بی عدالتی در حق افرادی که با رتبه های برتر وارد این رشته شده اند، خواستار توقف تبدیل وضعیت کاردان بهداشت دهان به بهداشتکار دهان و دندان هستیم. در این زمینه علاوه بر این توقف، خواستار تسریع در ارائه لایحه لغو « قانون تربیت بهداشتکار دهان ودندان بمنظور گسترش خدمات درمانی و بهداشتی در روستاها » مصوب 23/1/1360 با عنایت به قانون تشکیل وزارت بهداشت، وجود دندانپزشک مازاد بر نیاز و شرایط فعلی کشور برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی در آینده از این قانون قدیمی هستیم.»


  کاهش ظرفیت پذیرش دانشجو در مقاطع دکترای دندانپزشکی عمومی، تخصصی و فلوشیپ متناسب با اهداف برنامه‌ها و آمایش سرزمین و تعدیل تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی کشور از دیگر درخواست‌های معترضین است. آنها می‌گویند: « در حال حاضر با وجود بیش از 30هزار نفر دندانپزشک عمومی و متخصص و سالانه بیش از 2500 نفر دانش آموخته دندانپزشکی از بیش از 60 دانشکده دندانپزشکی مستقر در کلیه استان‌ها و دانشگاه‌های خارج از کشور، بیش از 95 درصد خدمات دندانپزشکی کشوربا سرمایه‌گذاری وتوسط بخش غیر دولتی در اقصی نقاط کشور ارائه می‌شود و دیگر مشکلی از نظرتعداد دندانپزشک برای ارائه خدمات درمانی دندانپزشکی در سطح کشور نداریم. این در حالی است که ظرفیت پذیرش رشته دندانپزشکی (اعم از عمومی و تخصصی) و تعداد دانشکده های دندانپزشکی در سالهای اخیر با فشارهای منطقه ای، همواره با افزایش غیرکارشناسی مواجه بوده و به نظرات کارشناسان امر و اساتید دانشگاهها در این زمینه توجهی نشده است.

  نتیجه این افزایش، تربیت دندانپزشکان ناکارآمد و مازاد بر نیاز کشور شده است که در نهایت سلامت مردم عزیز کشور را به مخاطره خواهد انداخت. بنابراین در این زمینه خواستار کاهش فوری تعداد پذیرش دندانپزشک عمومی (اعم از ورودی دولتی و انتقالی از خارج از کشور) و متخصص با توجه به نیاز کشور و کاهش تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی (تعطیلی دانشکده های بی کیفیت و یا تبدیل وضعیت این دانشکده ها به کلینیک ویژه درمانی دولتی) هستیم. لازم به ذکر است که این چنین اقداماتی در سایر کشورها از جمله کشورهای حوزه اسکاندیناوی با اندکی جسارت و شهامت انجام گرفته است.»


  معترضین تاکید می کنند: این نامه با شماره 141697508202 در دفتر تجمعات ریاست جمهوری ثبت شده و پس از ماهها انتظار و ارجاعات فراوان در تاریخ 23/3/96 به مشاور وزیر محترم، جناب آقای دکتر سید سجاد رضوی رسیده است که تاکنون واکنشی از سوی ایشان مشاهده نشده است. متن نامه‌ اعتراضی 1700 نفر از متخصصین و اعضای هیات علمی دانشکده‌های دندانپزشکی سراسر کشور به رئیس جمهور بدین شرح است:


  حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی
  رئیس جمهور محترم
  با سلام
  احتراماً ضمن تشکر از توجه ویژه جنابعالی و دولت تدبیر و امید به بخش سلامت و بخصوص عنایت وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به حوزه سلامت دهان ودندانپزشکی در راستای تحقق سیاستهای کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در بخش سلامت و اهداف برنامه‌های توسعه در قالب « طرح تحول نظام سلامت دولت یازدهم » به استحضار می‌رساند با وجود تلاش‌های صورت گرفته و تخصیص و هزینه کرد منابع مالی بی نظیر در بخش دندانپزشکی در سه سال اخیر، تحول چندانی در بخش سلامت دهان ودندانپزشکی به چشم نمی خورد و با وجود نقاط قوت و فرصتهای فراوان در حوزه دندانپزشکی و سلامت دهان ، هنوز هم میهنان عزیز در اقصی نقاط کشور از خدمات بهداشتی و درمانی دندانپزشکی محروم هستند و پرداخت از جیب مردم در بخش خدمات دندانپزشکی بیش از 90 درصد می باشد. از آنجائیکه پیشنهادات کارشناسی شده
  جامعه دندانپزشکی ازابتدای دولت تدبیر و امید و از کلیه مسیرهای حرفه ای و قانونی ممکن به مسئولین ذیربط در وزارت بهداشت و بخصوص وزیر محترم، ارائه شده است و متاسفانه تاکنون مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته است، بعنوان آخرین راهکار درست، ناگزیر از تصدیع وقت ارزشمند شما شدیم تا بطور اجمال پیشنهادات را به محضر حضرتعالی تقدیم نماییم و با درایتی که در شما، همراهی و هماهنگی که در هیات دولت و عزمی که در خود سراغ داریم، اطمینان داریم در وقت باقی مانده از دولت جاری اهداف این بخش نیزمحقق گردیده و امیدورایم در دولت دوازدهم نیز با راهبری شما تداوم و تعالی یابد.
  در حال حاضر با وجود بیش از 30هزار نفر دندانپزشک عمومی و متخصص و سالانه بیش از 2500 نفر دانش آموخته دندانپزشکی از بیش از 60 دانشکده دندانپزشکی مستقر در کلیه استانها و دانشگاههای خارج از کشور، بیش از 95 درصد خدمات دندانپزشکی کشوربا سرمایه گذاری وتوسط بخش غیر دولتی در اقصی نقاط کشور ارائه می‌شود و دیگر مشکلی از نظرتعداد دندانپزشک برای ارائه خدمات درمانی دندانپزشکی در سطح کشور نداریم.
  علیرغم تلاش‌های صورت گرفته، هنوزخدمات سلامت دهان در بسته خدمات سلامت و بسته بیمه جایگاه مطلوبی ندارد. در سطح خدمات بهداشت عمومی، سلامت دهان اهمیتی ندارد و در سطح خدمات بهداشت دهان و پیشگیری بدلیل نگاه نامناسب به نیروهای حد واسط بهداشت دهان درسال‌های اخیر، به شدت با کمبود نیروی حدواسط بهداشت دهان در سطح کشور روبه‌روهستیم و تعداد کم موجود هم در خطر تبدیل وضعیت به نیروی حدواسط بهداشتکار دهان ودندان درمانگر هستند. در بخش خدمات دندانپزشکی نیز به علت مدیریت نامناسب منابع انسانی ، منابع مالی ، منابع فیزیکی و اطلاعاتی و با وجود تعداد بیش از حد نیاز دندانپزشک عمومی ومتخصص در سطح کشور و خرید تجهیزات فراوان ، بدلیل عدم تامین شرایط حضور وفعالیت دندانپزشکان بخصوص در مناطق محروم و از سوی دیگر ضعف مالی اغلب مردم بدلیل فقدان پوشش بیمه‌ای بخش عمده خدمات دندانپزشکی و در نهایت عدم جلب مشارکت بخش غیر دولتی ، شاهد پوشش نامناسب خدمات دندانپزشکی عمومی وتخصصی در سطح کشور بخصوص مناطق محروم هستیم.
  لذا با عنایت به موارد فوق و در راستای سیاستهای دولت تدبیر و امید ، قاطعانه خواستاریم دستور فرمائید، پیشنهادات کارشناسی خبرگان دندانپزشکی کشور مدنظر قرار گیرد:
   برقراری نظام سطح بندی و ارجاع با تامین و استقرارتعداد متناسب با نیاز نیروهای بهداشت عمومی، کاردان بهداشت دهان (Denta- hygienist) و دندانپزشک عمومی ومتخصص از بخش دولتی و غیر دولتی
  توسعه مشارکت بخش غیر دولتی درکارکردهای 4 گانه نظام سلامت از جمله : ارائه خدمات دندانپزشکی و سلامت دهان در سطح کشور
  جهت دهی اعتبارت بخش دندانپزشکی از توسعه واحدهای ناکارآمد در بخش دولتی به سوی تامین منابع مالی پایدارارائه خدمات سلامت محور
  توسعه بسته خدمات بیمه سلامت محور با اولویت گروههای هدف و محرومین
  جهت دهی توسعه بخش دولتی ازمناطق برخوردار بسوی مناطق محروم
  توقف رقابت بخش دولتی با بخش غیر دولتی در مناطق برخوردار
  تضمین پوشش خدمات دندانپزشکی در مناطق محروم و خدمات بهداشت دهان در کل کشور
  توقف طرح تبدیل کاردان بهداشت دهان بهداشتی تحت هر عنوان به بهداشتکار دهان ودندان درمانی و جبران خسارات وارد شده ناشی از این اقدامات در سالهای اخیر
  افزایش ظرفیت تربیت نیروی حدواسط بهداشت دهان (Denta- hygienist) متناسب با نیاز کشور
  ارائه لایحه لغو « قانون تربیت بهداشتکار دهان ودندان بمنظور گسترش خدمات درمانی و بهداشتی در روستاها » مصوب 23/1/1360 با عنایت به قانون تشکیل وزارت بهداشت، وجود دندانپزشک مازاد بر نیاز و شرایط فعلی کشور
  توقف افزایش تعداد دانشکده ها و پذیرش دانشجو در مقاطع دکترای دندانپزشکی عمومی، تخصصی
  تعدیل تعداد دانشکده های دندانپزشکی کشور و پذیرش دانشجو در مقاطع دکترای دندانپزشکی عمومی، تخصصی و فلوشیپ متناسب با اهداف برنامه ها و آمایش سرزمین
  جناب آقای رئیس جمهور:‏
  به پیوست نامه های امضا شده توسط بیش از 1700 دندانپزشک متخصص پیرامون بخش مهمی از مطالبات فوق (پیوست 2، امضا جهت توقف فوری طرح تبدیل وضعیت کاردان بهداشت به بهداشتکار و پیوست 3، امضا جهت کاهش ظرفیت پذیرش رشته دندانپزشکی اعم از عمومی و دستیاری)، به حضور تقدیم می‌شود. اینجانبان، اعضای هیات علمی، متخصصین و دستیاران تخصصی دندانپزشکی، در نهایت احترام و تواضع، همراه با جامعه‌ی دندانپزشکی به تدبیر شما امید داریم.
  با سپاس بیکران
  جمعی از متخصصین و دستیاران تخصصی دندانپزشکی سراسر کشور

   

  منبع: روزنامه سپید

   


 • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
آخرین پست ها

دعای ازدواج با طرطبه و مقلاص..........جمعه 8 تیر 1397

تغذیه مناسب در کاهش ریسک سندروم متابولیک در کودکان با مصرف شیر..........دوشنبه 14 خرداد 1397

الگوریتم دسته بندی محلی و منطقه ای گوگل..........جمعه 28 اردیبهشت 1397

کتاب در نمایشگاه صدور ۸۰ رأی در محکومیت ناشران متخلف تا پایان روز پنجم نمایشگاه..........دوشنبه 17 اردیبهشت 1397

دانش فناوری جدید دوروف دلیل قطعی تلگرام را اعلام کرد/ داغ شدن بیش از حد سرورها..........یکشنبه 9 اردیبهشت 1397

اکران فیلم در درباره حضور ۲ سینماگر ایرانی در جشنواره کن موضعی نداریم..........یکشنبه 2 اردیبهشت 1397

کتاب خوانی خرید بیش از ۱۹ میلیارد ریال کتاب به تصویب رسید..........چهارشنبه 29 فروردین 1397

ساخت تکنولوژی خودروهای آینده با هوا حرکت می کنند/ معرفی تازه ترین سوخت های پاک..........جمعه 24 فروردین 1397

هزینه تعرفه درمان دولت هر چه زودتر تکلیف تعرفه های پزشکی سال ۹۷ را روشن کند..........پنجشنبه 16 فروردین 1397

جشنواره اکران فیلم پایگاه‌های نوروزی ثبت‌نامِ باشگاه جشنواره جهانی فیلم فجر مستقر شد..........دوشنبه 13 فروردین 1397

اقتصاد بازار - راه اندازی مجدد خط دوم انتقال برق از ترکمنستان به ایران..........پنجشنبه 9 فروردین 1397

نمایشگاه کتاب «رویاهای قطار» در بازار کتاب..........یکشنبه 5 فروردین 1397

نتیجه فوتبال خبر تساوی آلمان و اسپانیا در نبردی برابر..........شنبه 4 فروردین 1397

اخبار گردشگری راهنمای خرید ارزانترین بلیط هواپیما و هتل..........سه شنبه 29 اسفند 1396

جدیدترین خبر فوتبالی وضعیت مبهم «نویر»/ هنوز آماده بازگشت نیست..........شنبه 26 اسفند 1396

همه پستها